7 Aralık 2014 Pazar

Fenerbahçe Ülker - Semih Erden Üzerine

Ülkede son zamanlarda basketbolda alınmış en güzel karar, yabancı sınırı kuralının kalkması. Böylece ak koyun kara koyun belli oluyor. Sırf Türk oldukları için bol sıfırlı kontratlar alıp, 20+ dakika sahada kalan oyuncular da gerçekle yüzleşiyor.

Yabancı sınırı kuralının ekmeğini son yıllarda en çok yiyen oyuncu Semih Erden. Sene başında daha kural kalkmamışken Fenerbahçe Ülker'e gelmişti, sonra da kural kalkınca baya' bi maç süre alamamıştı son 4-5 maça kadar. Son 4-5 maçtır iyi oynuyor ve milliyetçi Türk basınını da arkasına alınca yine bir reborn kahraman hikayesi yaratılmaya çalışılıyor.

Öncelikle şunu söyleyelim, Semih Erden fiziksel olarak gerçekten çok değerli bir oyuncu. Zaten son yıllarını kötü geçirmesine rağmen halen üst düzey takımlarda süre bulmasının bir nedeni de bu. Semih'in asıl sorunu mental ve bu yıllardır da biliniyor. Şimdi Semih son 4-5 maçta iyi oynadı diye bu problemi aştığını öngörmek ne kadar doğru? Esteban Batista ve Mavrokefalidis'in olmadığı maçta PAO'ya karşı iyi oynaması sorunun bittiğini gösterir mi? Yarın bir gün Ante Tomic 20 sayı 10 ribaund yaptığında yine Semih Erden dev kahraman manşetleri atılacak mı?

Obradovic'in top 16 öncesi iyi bir karar vermesi lazım. Semih hep bu şekilde oynayacaksa, gerçekten 5 numara transferine ihtiyacı yok ama Semih sürekli olarak bu şekilde oynayabilecek mi? Semih de biliyor, Fenerbahçe Ülker onun üst seviyede kalması için son şansı, fakat hep bu şekilde oynayabilir mi, orasını ileriki zamanlarda göreceğiz.

 Fenerbahçe Ülker'in sorunu geçen seneden beri aynı. 1 ve 5 numaralar. Obradovic geçen sene top 16 öncesi çok yanlış transferler yaparak, top 16'dan ilerisini görememişti. Bu sene eğer bu sorunları takım içinde veya transferlerle hallederse Fenerbahçe top 8 - Final Four görebilir.

Obradovic'in de aklında ilerisi var ki Pao maçında sayı averajını almamak için uğraştı. Top 8 için çapraz grup hesapları kafasında başlamış. Bu kadar yatırım yapılıp, bu kadar transfer yapılıp bu sene yine başarısızlıkla sonuçlanırsa, yönetimin bir daha düşünmesi gerekebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder