10 Kasım 2014 Pazartesi

Atletico Madrid- Vicente Calderon Stadyum Notları

Atletico Madrid’in stadyumu. Sol meydanından ara sokaklara gire gire, harika bir parkın içinden geçerek Vicente Calderon’a ulaştım. Parkın ismini hatırlayamadım ama baya büyük bir park ve büyük ihtimal Madrid’in ünlü bir parkıdır.
 
 
 
Güzel bir park ve yürüyüş parkurunun ardından stada varıyorum. Şansıma, müze ve stadyum turunun 15 dakika sonra başlayacağını öğreniyorum. Turun İngilizce bilen bir rehber eşliğinde, yaklaşık  45 dakika süreceğini söylüyorlar. Turun fiyatı çok uygun, 10 euro.
 
Kalabalık turist gruplarıyla beraber rehberin gelmesini bekliyoruz. Müzenin içerisine, rehber gelene kadar ufak bir göz atıyorum. Sonradan öğreniyorum ki müzenin içerisinde rehber yardımı yok. Rehber sadece stadyumun içerisinde ingilizce destek sağlıyor, müzede de hep İspanyolca hakim. İngilizceye pek rastlayamıyorum. Müze de köklü bir geçmişi olan Atletico Madrid için oldukça küçük.
 

Vicente Calderon'un tarihi ile ilgili bilgiler vererek başlıyor rehber tura. 66'da inşaaatına başlanan stadta 72'de maç oynanmaya başlanmış. Yaklaşık 55.000 kişilik şu anki hali.
 
 
Stadyumda koltuklarda rahat rahat tur atmamıza izin veriyorlar. Rehber bizi VIP tarafa alıp, bu bölüm hakkında bilgi veriyor. Başkan'ın oturduğu koltuğun lokasyonu haliyle çok güzel. Turistler sırayla o koltukta fotoğraf çektirdiler. 50 yıl ve daha fazla süredir kulübün üyeleri olan kişilere de yer ayrılmış VIP bölümde. Çok hoşuma gitti bu detay. Stadın en iyi ve en son yenilenen bölümü VIP odaları.
 

Rehber'in dediğine göre kuzey kale arkası bölümü en ateşli taraftar grubunu barındıran bölüm. İspanya'nın genelinde olduğu gibi İngilizce burada da sıkıntı. Rehber, ezberleşmiş kalıpların dışında İngilizce bilmiyor ve sorular karşısında afallamış bakıyor.
Tribünlerden press room'a geçiyoruz. Uzun ince bir koridor gibi yapmışlar basın odasını. Sırayla herkes fotoğraf çektirdi burada da. Ben de Simeone hocamın koltuğuna oturup gelecek için bana bir hatıra kalmasını sağladım.
 
 
Basın odasından sonra, Atletico Madrid'in soyunma odasına geçiyoruz. Soyunma odasına girmemize izin veriliyor. Nou Camp ve Santiago Bernabeu'yu gördükten sonra, burası çok sıradan geliyor şu an şu yazıyı yazarken :)
 
 
 
Soyunma odasından çıktıktan sonra, belli gruplar halinde sizi Atletico Madrid'in sahaya çıktığı tünele alıyorlar. Tam o sırada, kulübün müziği, marşları çalmaya başlıyor. Turun en sevdiğim anıydı, kendinizi gerçek bir futbolcuymuş gibi hissetmenizi sağlıyorlar. Tünel boylu boyunca kulübün posterleriyle dolu. Ve sahaya giriyorsunuz.
 
 
 
 
Sahaya girdikten sonra, yedek kulübelerinde oturup hatıra fotoğrafı çektirmenize izin veriliyor fakat kenar çizgilerinden içeri sahaya girmeye izin yok.
 
 
 
Son olarak rehber bizi VIP odalara götürüyor. Burasının da duvarları kulübün kupalarıyla dolu. Bildiğiniz VIP oda, ekstra bir şey yok :)
 

 
 
Stadyum turu burada bitiyor ve tekrardan müzenin oraya geliyoruz. Girerken verdikleri ziyaretçi kartını geri verdikten sonra rehberle işimiz bitiyor. Müzede herhangi bir İngilizce yazı olmamasına rağmen rehber desteği olmaması çok ilginç. Son yıllardaki başarılarla ilgili kupalar, maç hatıraları, o güne özel gazeteler müzenin öne çıkan noktaları.
 

 
 
 
Müzeden sonra store'a geçiyoruz ki burası tam anlamıyla hayalkırıklığı. Öncelikle giderken aklımda olan t-shirtün bedeninin kalmaması oldukça üzdü beni. Koskoca store'da sadece L ve XL beden kalması da ayrı bir detay tabii ki. Burdaki bir başka ilginç detay da store da bile tam anlamıyla İngilizce bilen personel olmaması. Aradığım ve bedeni olmayan t-shirt, Diego Simeone'nin " her maçınızı son maçınızmış gibi oynayın" mottosunun İspanyolca yazılı olduğu t-shirt. Hatıra olsun diye, A.Madrid'in geçen seneki şampiyonluğunu simgeleyen bir t-shirt aldım kendime. T-shirtler 20 ile 40 euro arasında değişiyor. İnternette retro formaların olduğunu söylüyorlardı fakat sadece geçen sene ve ondan önceki senenin formaları var. Magnet olarak da fazla seçenek yoktu, sadece iki çeşit vardı.

Gelelim Arda Turan'a. O gün Instagram'a yüklediğim fotoğrafta da yazmıştım. Futbolculuğunu, karakterini beğenirsiniz beğenmezsiniz ama Madrid'in en ünlü, en işlek caddesi Gran Via'daki Nike'ın duvarlarını Arda Turan süslüyor. Real Madrid'in ana sponsorunun adidas olmasının, Atletico'nun pazarlanabilir dünya çapında bir starının olmasının bunda payı büyük kabul, ama yine de boydan boya bir duvarın Arda Turan ile kaplı olması, Arda'nın nerelere geldiğine dair en büyük göstergelerden biri.

Bir küçük not da Simeone hocaya. Hocaların hası Diego Simeone, Atletico Madrid'in en büyük yıldızı. Sokakta en çok onun atkıları satıyor, taraftarlar en çok onu sahipleniyor. Çok büyük hoca, yürüyedursun.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder